
Underviser
Kirsten Wandahl brænder for læselyst og skrivefryd. Hun skriver for børn, unge og voksne, såvel fiktion som lærebøger. Hendes nyeste ungdomsroman Engleløgnen udkommer december 2019. Kirsten Wandahl har undervist voksne i over 25 år og har især været optaget af læsning og skriftlighed.
Hvordan får jeg tid til at skrive?
Ved spørgsmål ring til 43 71 36 71
Du har travlt, og det er svært at finde tid til at skrive. På kurset får du tips til, hvordan du kan finde og udnytte selv mindre tids-øer til at skrive i.
Vi lytter også til uddrag af forfatter-podcasts og snakker om de myter, der er om, hvordan en "rigtig" forfatter arbejder. Der bliver måske også tid til en kort snak om, hvordan man henvender sig til et forlag.
Kurset vil veksle mellem inspirationsoplæg, samtaler og praktiske skriveøvelser.
Husk computer eller andre skriveredskaber.
Kurset er for alle, der synes, de har svært ved at finde tid i hverdagen til at få skrevet den bog, de drømmer om at skrive.
Priser og tilmelding
Kursusinformation
Start: 14-03-2020, kl. 10:00
Ugedag | Lørdag |
Holdnr | 208017 |
Adresse |
Glostrup Fritidscenter Christiansvej 2 2600 Glostrup |
Lokale | Mødelokale 4 |
Holdtimer | 6 |
Antal mødegange | 1 |
Afdeling | AOF Vestegnen |
Kursusdage
14-03-2020 | Lørdag | 10:00 | - | 15:30 |
Faktaoplysning
Niveau | Alle |
Målgruppe | Alle |
Tilføj til min kalender
Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.
Flere kurser
Litteratur (Søgeord: Hvordan får jeg tid til at skrive?)